2 تفاهم نامه برای افزایش اشتغال امضا شد

سازمان برنامه و بودجه کشور 2 تفاهم نامه با موضوع «ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در سال 1397» و «برنامه افزایش اشتغال نیروی انسانی تحصیلکرده و متخصص» با وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا کرد.

 این تفاهم نامه‌ها روز شنبه با هدف افزایش مهارت و اشتغال‌پذیری جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی و تسهیل در جذب و به‌ کارگیری جوانان در بنگاه‌های اقتصادی با حضور محمدباقر نوبخت،‌ معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی و سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و در محل سازمان برنامه و بودجه کشور امضا شد.

«سیدحمید پورمحمدی» معاون سازمان برنامه و بودجه در ابتدای این نشست گفت: این سازمان در مجموع 12 برنامه برای اشتغال زایی در نظر گرفته که سهم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی 6 برنامه است.
وی افزود: این برنامه ها برای اشتغال 338 هزار نفر طرح ریزی و 1600 میلیارد تومان حمایت مالی برای این برنامه ها پیش بینی شده است که 750 میلیارد تومان آن از طریق تسهیلات بانکی و 850 میلیارد تومان از طریق سازمان برنامه و بودجه تامین اعتبار می شود.
پورمحمدی ادامه داد: 6 برنامه اشتغال نیز در حوزه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف ایجاد اشتغال برای 64 هزار و 200 نفر طرح ریزی شده است.
پورمحمدی اظهار داشت: در مجموع 2 هزار و 20 میلیارد تومان اعتبار برای برنامه معاونت علمی و فناوری در نظر گرفته شده که 1800 میلیارد تومان از طریق تسهیلات بانکی و 220 میلیارد تومان با حمایت سازمان برنامه و بودجه کشور تامین اعتبار خواهد شد.

در این آیین «انوشیروان محسنی بندپی» سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: از پاییز 93 تا زمستان پارسال سه میلیون نفر به جمعیت فعال اضافه شده است که در همین بازه زمانی 2 میلیون و 100 هزار نفر یعنی 70 درصد مشغول به کار شدند.
بندپی بیان کرد: امسال قرار بود 950 هزار شغل ایجاد کنیم و در کنار اشتغال فراگیر مقرر شد 1.5 میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی و 6 هزار میلیارد تومان از بانک ها اعتبار دریافت کنیم که تاکنون 33 هزار طرح و پنج هزار میلیارد تومان عقد قرارداد برای آن آماده شده است.
وی افزود: برنامه‌های اشتغالزایی از طریق بیمه کارفرمایی با هدف ایجاد 200 هزار شغل برای افراد شغل ‌اولی و نیز تامین دستمزد برای 60 هزار نفر در استانهای محروم باید در سامانه‌هایی درج و از سوی سازمانهای مردم نهاد در سراسر کشور رصد و پایش شود.

«مرتضی شهیدزاده» رئیس صندوق توسعه ملی نیز در پایان امضای تفاهمنامه گفت: امضای این تفاهمنامه ها با تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به اجرا درخواهد آمد.
وی افزود: صندوق توسعه ملی سرباز نظام برای مقابله با تهدیدهای بیرونی و تحریمهای خارجی است و تاکنون 88 میلیون دلار برای افزایش سرمایه صندوق شکوفایی و نوآوری تخصیص داده است.
شهید زاده گفت: این صندوق 110 میلیارد تومان به معاونت علمی ریاست جمهوری تخصیص داده تا با صلاحدید این معاونت به شرکت های دانش ‌بنیان پرداخت شود.

منبع: ایرنا

برچسب ها:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *