منحصر به فرد شدن مرکز تماس توسط مدیریت “سه نیروی موثر”

با توجه به اینکه در مراکز تماس ” میزان کار” متغیر و “زمان بندی” بسیار حساس است تفاوت این مراکز با انواع دیگر محیط‌های پشتیبانی و خدمت رسانی باعث شگفتی اشخاصی است که تازه وارد مرکز تماس می‌شوند. در واقع در این مراکز میزان کار لحظه به لحظه تغییر می‌کند و وقتی تماس گیرندگان نمی‌دانند چه مدتی را باید در صف تماس بمانند، خیلی سریع‌تر از مواقعی که می‌تواند میزان پیشرفت صف را ببینند صبوری خود را از دست داده و تماس را قطع می‌کنند.

در مراکزی که به تماس‌های ورودی از سمت مشتری پاسخ داده می‌شود سه نیروی مهم تاثیر گذار است:

  • ورود میزان کار: روان، تصادفی یا بیشینه
  • صف: مرئی یا نا مرئی
  • عوامل موثر بر تحمل مشتری

این نیروها به عنوان ” سه نیروی موثر” منحصر بودن مراکز تماس را توجیه می‌کنند.

برای تصمیم گیری صحیح در تمامی مسائل از جمله ضرورت‌های کارگزینی و تعیین جدول زمانی گرفته تا تعیین اهداف مناسب با عملکرد مرکز تماس لازم است این نیروها را بهتر بشناسیم.

۱) میزان کارمشتری:

در این نوع مراکز، تماس‌ها هر زمان که بخواهند وارد می‌شوند و ورود آن جریان یکنواخت و منظمی ندارد ، اما با درک عمیق‌تر نسبت به ورود تصادفی کم کم میزان کار تحت کنترل در می‌آید.

در بیشتر مراکز تماس، تماس مشتری‌ها به صورت تصادفی وارد مرکز می‌شوند.برای ورود تصادفی میزان کار، باید اقدامات مهم و متعددی انجام شود. اول کارگزینی با استفاده از فرمول صف ورود تصادفی را در نظر می‌گیرد و یا با استفاده از برنامه شبیه سازی کامپیوتری این پدیده را مدل سازی می نماید. دوم با توجه به اینکه پروژه‌هایی که در آنها تماس‌های ورودی پشتیبانی می‌شوند “تابع تغییرات تقاضا” هستند، زمانی که تعداد تماس‌های بیشتر از تعداد افراد پاسخگو شود و یا بالعکس مراکز تماس باید با مدیریت بلادرنگ، برنامه های کارگزینی و برآوردهای خود را تقویت کنند و سوم برای تعیین اهداف عملکردی و استانداردها باید حجم کار ورودی را در نظر گرفت. علاوه بر ترافیک عادی یا تصادفی دو نوع دیگر از حجم کار وجود دارد: “روان” و “بیشینه” .در پروژه‌های ورودی عملاً ترافیک روان وجود خارجی ندارد ولی برای تماس های خروجی نظیر نظرسنجی و از این قبیل تعداد خطوط اصلی مورد نیاز معادل تعداد عواملی است که تماس‌ها را سفارش می‌دهند. ترافیک بیشینه نیز به طور ویژه به موج ترافیکی اشاره دارد که بیشتر از نوع تصادفی است و جرقه‌ای در یک دوره زمانی کوتاه است

۲) صف مرئی یا نامرئی

در مراکز تماس، صف تماس موضوعی بدیهی تلقی می‌شود و اکثر مشتری ها ترجیح می‌دهند در صف‌های مرئی منتظر بمانند و زمان انتظارشان مشخص باشد تا اینکه در یک صف نامرئی به ظاهر بی پایان انتظار بکشند و بعد با نا امیدی گوشی را قطع کنند. در واقع مشتریان می‌خواند بدانند که بسته به نوع انتخابشان باید منتظر چه اتفاقی باشند و تمایل دارند به گزینه‌های جایگزین دیگری دسترسی داشته باشند.

 

۳)  عوامل موثر بر تحمل مشتری

از عوامل مهم و تاثیر گذار دیگر “تحمل تماس گیرنده یا مشتری” است. هفت عامل بر تحمل مشتری تاثیر گذاشته و هرچیزی مرتبط با تماس را از قبیل مدت زمان انتظار، تعداد موارد لغو تماس ، امتحان سایر گزینه‌ها تا احساس آن ها درباره کل تجربه و انتطاراتی که از تماس داشته‌اند را تحت تاثیر قرار می‌دهند. این هفت عامل عبارتند از:

  • میزان انگیزش
  • موجود بودن جایگزین‌ها
  • سطح خدمات رسانی رقبا
  • سطح انتظارات
  • زمان موجود
  • هزینه تماس را چه کسی پرداخت می‌کند
  • رفتار انسانی

و در آخر ما نمی‌توانیم نحوه واکنش مشتری‌ها یا هزاران موقعیتی را که بر رفتار آنها تاثیر می‌گذارند کنترل کنیم، اما می‌توانیم نحوه دسترس پذیری خود را تنظیم کنیم و این تنظیمات را ازطریق تعداد عواملی که به حجم تماس ها رسیدگی می‌کنند و منابع سیستمی که در اختیار داریم انجام داده و بر تطبیق دقیق منابع با میزان کار مترکز شویم به این ترتیب لغو تماس خود به خود کنترل می‌شود.

برگرفته از کتاب مدیریت مرکز تماس (نوشته: برد کلیولند)

برچسب ها:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *